autoMODELY.eu


ÚvodNovinkyVaše zbierkyMagazínMúzeumEncyklopédiaLiteratúraDiskusiaE-shopBurzyLinkyKontakt

AC
Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Austin
Autobianchi
Auto Union
Bentley
Bitter
BMW
Borgward
Bugatti
Cisitalia
Citroen
Dacia
DAF
Delage
Delahaye
De Lorean
De Tomaso
DKW
Facel
Ferrari
Fiat
Ford
Glas
Hispano Suiza
ISO
Jaguar
Jensen
Lamborghini
Lancia
Ligier
Lotus
Maserati
Matra
Melkus
Mercedes
MG
Mini
Monteverdi
NSU
Opel
Panhard
Peugeot
Porsche
Reliant
Renault
Rene Bonnet
Saab
Siata
Simca
Škoda
Talbot
Tatra
Trabant
Triumph
Volkswagen
Volvo
Wartburg
Ako to začalo

yakaMOTO a jeho Coupé

yakaMOTO® - 01.08.2008 | Aktualizácia - 25.12.2018 | Bratislava

Moja zbierka - zbieram modely automobilov v mierke 1:43 v prevedení coupé, resp. s dvojdverovu karosériou, a ktoré boli vyrobené najmä v Európe v rokoch 60-tych až 80-tych. Do zbierky zaraďujem len kvalitné - do detailov prepracované modely (radšej menej ako viac). Vyhýbam sa superšportom. Nádherné sú aj staré ameriky, napríklad white-metalové modely firmy Brooklin, ale to je už iný príbeh.

Coupé - to sú vždy najkrajšie spracované dizajnové kúsky automobiliek v danom modelovom rade. A v rokoch 60-tych až 80-tych boli podľa mňa vyrobené najkrajšie autá v Európe. Toto obdobie som pomenoval Obdobím chrómu.

Autá sú rozdelené podľa jednotlivých automobiliek (pozri vľavo). Niektoré foto sa dajú rozkliknúť priamo, alebo je možné kliknúť na (detail). V zbierke mám najmä kovové modely (diecast) od výrobcov: Minichamps, IXO, Norev a AUTOart. Zopár modelov mám aj od ďalších firiem: Altaya, Leo Models, Schuco, HPI, Bang, Trofeu, Brooklin, Nostalgie, De Agostiny, Detailcars, Universal Hobbies, Vitesse a... Niekoľko rezinových modelov od firiem NEO a Spark postupne vyraďujem zo svojej zbierky - rozhodol som sa, že do zbierky budem zaraďovať len kovové "diecast" modely. Rezinové modely sú nádherné a do detailov prepracované, ale nedá sa zbierať všetko.

A naopak, niekedy je ťažké odolať modelom, ktoré nie sú ani coupé ani dvojdverové, a predsa si ich do zbierky zaradím. Takými sú napr. automobily Tatra 603, Tatra 613, alebo raritný model nákladného automobilu Tatra 148. (podľa info. od predávajúceho - bolo vyrobených len niekoľko kusov a vyrobené boli priamo v automobilke TATRA na propagáciu tohto legendárneho automobilu).

Ako to celé začalo ?  - úplne nenápadne. Môj kamarát Marek, ktorý bol v tom čase už pokročilý zberateľ automodelov v mierke 1:18, mi daroval môj prvý automodel, a to VW Beatle Cabriolet v mierke 1:72 oranžovej farby od čínskej firmy HONGWELL. Tieto modely boli predávané pod obchodným názvom Cararama, alebo Schuco. No, a už som bol "v tom". Lacné a v rámci ceny kvalitné spracovanie niektorých modelov (hlavne VW Beatle a VW Bus Samba) ma tešilo zhruba rok. Chýbali mi však nové modely v tejto mierke (moje obľúbené roky 1960 - 1980). Tak som sa začal obzerať po novej mierke. Ponechal som si zopár kúskov, najmä Mercedesy 300-ovky a VW Chrobáčiky. Chvíľu som to skúšal s mierkou 1:87 - podrobnosť spracovania niektorých modelov mierky 1:87 dosahuje podrobnosť modelov - väčších mierok (vzorom môže byť napr. BMW 3,5 CSL od firmy BUSCH). Niektoré modely - autíčka sú najkrajšie práve v tejto mierke (Mini Cooper, Fiat 500, alebo VW Chrobák, resp. VW mikrobus Samba T1). Podrobnejšie o tom píšem TU.

Mierka 1:43 - ani ja som nakoniec neodolal tejto najobľúbenejšiej mierke medzi zberateľmi modelov áut. A tak v lete roku 2008 som sa definitívne rozhodol pre túto mierku. Mierka 1:43 je najviac zaužívaná medzi zberateľmi modelov automobilov, ponúka najširšiu paletu výrobcov a samozrejme aj modelov. Tak preto.


TOPlist          Aktualizované 25. 12. 2018

          © designed yakaMOTO