autoMODELY.eu


ÚvodNovinkyVaše zbierkyMagazínMúzeumEncyklopédiaLiteratúraDiskusiaE-shopBurzyLinkyKontakt

 

 

Obsah

Hore

001 História SKZam
002 Úvod a história
003 Čo zbierajú zb. I
004 Čo zbierajú zb. II
005 MATCHBOX
006 Solido
007 RIO
008 Brumm
009 Vitesse
010 Norev
011 Starline
012 Oxford Diecast
013 Radon / Agat
014 Schuco I.
015 Schuco II.
016 Cararama
017 Abrex
018 Motorart
019 IXO I.
020 IXO II.
021 IXO Museum
022 IST Models
023 J-collection
024 Premium X
025 DeAgostini
026 Editions Atlas
X01 Zinkový mor

ENCYKLOPÉDIA AUTOMODELOV


www.automodely.eu

 

Encyklopédia je určená pre všetkých fanúšikov a zberateľov modelov automobilov. Encyklopédia vznikla na základe spolupráce so Slovenským klubom zberateľov automobilových modelov - SKZam. Odborný garant a autor encyklopédie je MUDr. Stanislav Duba (kontakt na autora).

 

Čo zbierajú zberatelia automobilových modelov (I)

(text MUDr. Stanislav Duba, aktualizácia 29.12.2011)

 

Obr. 1 - Toyota Mark II 1:43 (Aoshima - DISM) s vymeniteľnými súkoliami

V úvodnom článku sme si povedali o historických aspektoch vzniku výroby a zberateľstva automobilových modelov a o materiáloch, z ktorých sú zhotovované. V tejto dvojdielnej kapitole si niečo bližšie porozprávame o tom, aké automodely existujú, v akých veľkostiach (mierkach) sa vyrábajú, akými smermi môžu byť ich zbierky orientované a tiež o tom, kde sa automodely dajú kúpiť.

Kým prejdeme k ďalšiemu, urobme ešte jednu dohodu, ktorá bude platiť pre všetky nasledujúce časti našej encyklopédie. V súvislosti s automodelmi v ďalšom nebudeme hovoriť o výrobkoch „určitej firmy“ (napr. firmy Matchbox), ale iba o modeloch „určitej značky“. Totiž, keď povieme, že sa jedná o automodel od firmy „Matchbox“, toto v podstate vôbec nie je pravda. Názov firmy výrobcu - tak, ako je tomu aj v tomto prípade (Mattel Inc.) - veľmi často nebýva totožný s názvom značky jej výrobkov, pod ktorou sú distribuované na trh. Producenti hračiek i automodelov občas menia svoj názov, dosť často zanikajú, resp. preberajú produkciu zaniknutých firiem alebo tiež rôznym spôsobom fúzujú – avšak pritom mnohé na trhu zabehnuté značky a logá zachovávajú a kupujúci zväčša ani nepostrehne, že výrobcom jeho obľúbených značkových produktov môže byť už dávno niekto iný.

Automodely je možné kúpiť predovšetkým ako hotové výrobky určené pre zberateľov - s kompletnou povrchovou úpravou (lakovanie, nálepky a dekály). Niekedy si však aj u nich treba nejaký ten drobný v krabici pribalený diel prilepiť, či inak aplikovať „vo vlastnej réžii“ (dekál, anténka, spätné zrkadlá apod.). Niektorí výrobcovia k modelu pribalia napríklad ďalšiu súpravu kolies – s tým, že zberateľ si na svoj model môže vybrať a namontovať nápravy s dizajnom diskov podľa vlastného vkusu (napr. výrobky v mierke 1:43 japonskej značky Aoshima).

Obr. 2 - Ferrari 512BB 1:43 (KYOSHO) v plastovej vitríne

V dnešnej dobe sa väčšina hotových zberateľských automodelov balí do tvrdých plastových obalov („vitrín“) s priehľadným akrylátovým („plexi“) krytom, plastovým (niekedy priehľadným) podstavcom a obvykle aj doplnkovým kartónovým prebalom. Podľa príslušných medzinárodných predpisov sú tieto obaly na viditeľnom mieste opatrené textovými upozorneniami a logami, že sa nejedná o hračky, ale o modely určené pre zberateľov - ktoré sú nevhodné pre deti do 12 alebo 14 rokov. Autominiatúry bývajú na svojom podstavci fixované 1-2 závitovými skrutkami.

V minulosti sa automobilové modely balili hlavne do papierových (kartónových) škatuliek, ktoré sa o niečo neskôr začali opatrovať prezentačným otvorom („okienkom“, resp. „priehľadom“) prekrytým priehľadnou plastovou fóliou; mnohé automodely (lowendové a taktiež väčších mierok) sa v kartónových obaloch s „okienkom“ ponúkajú dodnes (napr. modely zn. Cararama, bburago, Maisto). Ďalšie sa balili do krabičiek vyhotovených kompletne z plexiskla (napr. modely Schuco v mierke 1:66). Tiež mnohé (najmä v mierke 1:87) sa predávali / predávajú v škatuľkách pozostávajúcich z tvrdenej priehľadnej plastovej fólie (astralon). Lacnejšie autíčka (určené hlavne pre detského zákazníka) sa balia hlavne do tzv. „blistrov“ - pozostávajúcich z kartónového podkladu, na ktorom sú fixované prostredníctvom nalepenej priehľadnej plastovej bubliny; blistrová forma balenia je typická taktiež pre autominiatúry z tzv. stánkových / časopisových sérií automodelov (pozri ďalej). Okrem kompletne vyhotovených automodelov sú na trhu dostupné aj automodelárske skladačky alebo tzv. kity.

Obr. 3 - Typický kvalitný zberateľský model - Mercury Monterey 1:43 (Minichamps)

Kit väčšinou pozostáva z povrchovo neupravených (nenafarbených plastových, ale aj rezinových, príp. kovových) dielov. Tieto si záujemca musí podľa potreby poupravovať a následne (podľa priloženého návodu) do konečnej podoby zostaviť (zväčša zlepiť) sám. V drahších kitoch často bývajú pribalené aj diely získané leptaním tenkých kovových plechov (zväčša z mosadze) – tzv. kovové lepty. Zvyčajne znázorňujú niektoré jemné detaily a doplnky (napr. logo automobilky, masku chladiča, stierače, ihlové výplety diskov kolies apod.) s tým, že sa na zhotovovaný automodel musia nalepiť. Niektoré kovové diely sa môžu spájkovať cínom. Nakoniec sa model povrchovo upraví (nafarbí) vhodnými modelárskymi farbami, dodávanými v spreji, alebo pomocou štetca.

Menej náročná je práca so skladačkami, z ktorých si automodel pomerne jednoducho a rýchlo poskladáte prostým mechanickým zostavením hotovej nalakovanej karosérie modelu s ostatnými, zväčša tiež už finálne upravenými dielmi – a to buď zoskrutkovaním, alebo zložením pomocou príslušných do seba zapadajúcich mechanických čapov a záskokov. Niekedy k týmto postupom pridáte aj lepenie, prípadne tepelné roztláčanie výstupkov („stopiek“) niektorých plastových súčiastok (napr. skladačky automodelov značiek bburago alebo Maisto v mierkach 1:18, 1:24 alebo 1:43).

Automodely bývajú z príslušných foriem vyrábané veľkosériovo, sériovo v limitovaných počtoch, alebo malosériovo, príp. kusovo. Čím je séria menšia, tým viac sa na jej výrobe uplatňuje manuálna práca a tým sú príslušné modely aj drahšie.

Obr. 4 - Typický promo (dealerský) model Dacia Logan 1:43 (Eligor)

Veľkosériovo vyrábané modely nie sú číslované, vyrábajú sa vo veľkých počtoch na príslušných automatizovaných linkách, sú pomerne lacné, kvalitou často na rozhraní hračka - model, zväčša distribuované v lacnejších baleniach – ako sú blister, alebo papierová krabica s priehľadným plastovým oknom. V tejto kategórii produktov je dosť obvyklé, že výrobca často a bez predchádzajúceho upozornenia mení dizajn modelov (farba, nápisy a iné grafické prvky na karosériách, dizajn kolies) a tiež ich obalov; zväčša sa u týchto automodelov stretávame aj s nápadnou a pestrou úpravou, zameranou predovšetkým na detského zákazníka (napr. modely značky Matchbox v sérii 1-75, modely zn. Hot Wheels od Mattela, či automodely zn. bburago v mierke 1:43). Dôraz sa u týchto autíčok kladie aj na ich „jazdné“ vlastnosti (hlavne zotrvačný dobeh). Cenovo sa tieto výrobky (aj v závislosti od mierky) pohybujú na úrovni od 2,- až povedzme do 7,- €.

Trochu ďalej sú niektoré autominiatúry produkované síce v nelimitovanom počte, avšak vykazujúce už celkom slušnú modelovú kvalitu - v cenovej úrovni cca 7 až 15,- €. Ide napr. o automodely značiek Cararama, HighSpeed, Schuco Junior, Solido v mierke 1:43, alebo zn. bburago v mierke 1:32 a i. Zberateľ si už aj medzi týmito modelmi môže nájsť celkom zaujímavé exponáty do svojich zbierok.

Obr. 5 - Stánkový (časopisový) model Renault Megane Police 1:43 (Hachette)

Automodely vyrábané sériovo, ale v limitovaných počtoch (cca 500 až 5 000 ks) sú určené iba pre zberateľov. Sú podstatne drahšie, ich ceny väčšinou presahujú sumu 20 až 30,- €. Na ich obale, alebo podstavci býva často vyznačené, z koľkých kusov pozostáva daná limitovaná séria. U niektorých výrobcov je zvykom, že k modelu pribaľujú kartičku („certifikát“) s poradovým číslom modelu, ktoré mu prináleží v rámci vyrobeného limitovaného počtu (napr. modely v mierke 1:43 zn. Vanguards). Autominiatúry tejto kategórie sú zväčša veľmi kvalitné, balené v plastových vitrínkach - pričom ich výrobca si v rámci ohlásenej limitovanej série nedovoľuje nijako meniť ani ich dizajn a ani ich naplánovaný počet (napr. modely značiek Minichamps, Schuco, Ebbro). To však neznamená, že ten istý model nebude daným výrobcom ponúkaný v inom farbenom prevedení alebo verzii (ako príslušník ďalšej „limitovanej“ série) v nasledujúcom roku alebo napr. o dva roky neskôr. Nuž čo, prácne vyrobená forma pre odliatky sa musí náležite marketingovo i ekonomicky zužitkovať.

Medzi malo-strednosériovo vyrábané automodely patrí väčšina drahších až veľmi drahých autominiatúr (v cenách cca (55,- až trebárs 250,- €) vyrábaných v limitovanom počte (do cca 300 ks) z bieleho kovu (napr. značky Brooklin, Western Models), alebo rezinu (napr. BBR, Spark, Neo, Provence Moulage).

Malosériovokusovo sú produkované autominiatúry objednávané pre rôzne zberateľské kluby, automobilky pri ich rôznych okrúhlych výročiach, ďalej pre prestížne svetové autosalóny, dopravné a automobilové múzeá, ako prezenty pre rôzne významné štátne a obchodné návštevy apod. Balenie a číslovanie takýchto výrobkov je zväčša individuálne. Producentom malej série však môže byť (na základe špeciálnej objednávky) aj veľkosériový výrobca automodelov. Napokon, kusovo si pre svoju potrebu automodely vyrábajú (upravujú, prestavujú) aj šikovnejší zberatelia - automodelári. Zberateľské ceny niektorých takýchto automodelových unikátov bývajú niekedy extrémne (napr. 1000,- € a viac).

Obr. 6 - Stánkový (časopisový) model Tatra 77 1:43 (Altaya)

Osobitnou kategóriou sú tzv. promo (tiež „dealerské“) automodely. Tie sú vyrábané renomovanými producentmi automobilových modelov pre reklamné účely na exkluzívnu objednávku rôznych automobiliek. Zväčša bývajú „predvyrobené“ k dátumu začatia predaja nového typu automobilu. Sú k videniu, resp. je ich možné kúpiť na autosalónoch, alebo v značkových autopredajniach (showroomoch). Promo série automodelov sa vyznačujú tým, že bývajú početne obmedzené, vyrábajú sa vo viacerých farebných variantoch naraz (väčšinou kopírujúc farebné odtiene lakov svojich skutočných predlôh) a prebaly ich krabíc sú opatrené značkovým dizajnom príslušnej automobilky. Cenovo (z dôvodov reklamy a sponzoringu zo strany automobilky) sú často výhodnejšie, ako analogické výrobky určené na predaj v modelárskych obchodoch; vo veľkej väčšine prípadov sa časom objavia aj v štandardnom výrobnom sortimente príslušného výrobcu automodelov, avšak vždy s určitým časovým odstupom (obvykle po roku) a v inom farebnom vyhotovení.

Veľký boom v západnej Európe od r. 2000 zažívali a v súčasnosti aj u nás na Slovensku zažívajú zberateľské stánkové (kioskové), či časopisové encyklopedické série automodelov. Ponúkajú ich veľké európske nakladateľstvá zamerané na vydávanie kníh a časopisov (najmä deAgostini / Atlas, Hachette, Altaya, Amercom S.A., alebo del Prado). Základnou myšlienkou je postupné vydávanie (v dvojtýždenných až mesačných intervaloch) série 35 až cca 150 čísiel monograficky koncipovaných časopisov na vybranú, pomerne úzko zvolenú automobilovú tému (uveďme napríklad česko / slovenskú sériu vydavateľstva deAgostiniKultovní auta ČSSR“, španielske série vydavateľstva Altaya - v preklade „Naše milé autá“, alebo „Taxíky sveta“, či francúzsku sériu vydavateľstva AtlasZáľuba Citroën“). Ku každému číslu je v priehľadnej fólii (v blistri, alebo plastovej vitrínke) pribalený jeden kovový model automobilu (najčastejšie v mierke 1:43), o ktorom sa z priloženého časopisu môžete dozvedieť príslušné technické údaje i niektoré zaujímavosti. Môžete si objednať celú sériu s doručovaním domov alebo aj, prácne jednotlivé čísla zháňať v novinových stánkoch...

Obr. 7 - Malosériový Dongfeng Golden Dragon 1:43, rezin (Century Dragon)

Do t.č. v Západnej Európe (hlavne v Španielsku, Francúzsku, Portugalsku, Nemecku a Taliansku) vyšli, resp. vychádzajú asi 2 desiatky takýchto automodelových stánkových / časopisových sérií. Najnovšie (asi 2 roky) sa vydávajú a sú veľmi populárne aj v štátoch východnej Európy (Poľsko, Česko a Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Rusko a Ukrajina). Napriek tomu, že sa jedná o výrobky produkované renomovanými svetovými výrobcami automodelov na objednávku uvedených nakladateľstiev, sú podstatne lacnejšie, ako autominiatúry od tých istých výrobcov, predávané v modelárskych obchodoch (známe najmä pod značkami ixomodels, istmodels, Universal Hobbies, Norev, či Solido). Nižšej cene však pomerne často zodpovedá aj nižšia kvalita, resp. prepracovanosť časopisových modelov (plastové stierače namiesto leptových, horšia kvalita lakovania a i.).

 


TOPlist          Aktualizované 28. 06. 2015

          © designed yakaMOTO