autoMODELY.eu


ÚvodNovinkyVaše zbierkyMagazínMúzeumEncyklopédiaLiteratúraDiskusiaE-shopBurzyLinkyKontakt

 

 

Obsah

Hore
Tab.1 - Prehľad mierok

001 História SKZam
002 Úvod a história
003 Čo zbierajú zb. I
004 Čo zbierajú zb. II
005 MATCHBOX
006 Solido
007 RIO
008 Brumm
009 Vitesse
010 Norev
011 Starline
012 Oxford Diecast
013 Radon / Agat
014 Schuco I.
015 Schuco II.
016 Cararama
017 Abrex
018 Motorart
019 IXO I.
020 IXO II.
021 IXO Museum
022 IST Models
023 J-collection
024 Premium X
025 DeAgostini
026 Editions Atlas
X01 Zinkový mor

ENCYKLOPÉDIA AUTOMODELOV


www.automodely.eu

 

Encyklopédia je určená pre všetkých fanúšikov a zberateľov modelov automobilov. Encyklopédia vznikla na základe spolupráce so Slovenským klubom zberateľov automobilových modelov - SKZam. Odborný garant a autor encyklopédie je MUDr. Stanislav Duba (kontakt na autora).

 

Čo zbierajú zberatelia automobilových modelov (II.)

(text MUDr. Stanislav Duba, aktualizácia 02.01.2012)

 

V akých mierkach sa automodely, event. modely cestných dopravných prostriedkov vyrábajú ? Nuž, v najrôznejších - od najmenšej 1:220, až po najväčšiu 1:6. K tomu treba poznamenať, že mierky automobilových modelov vôbec nevznikali samovoľne, ale boli (a stále do istej miery aj sú) ovplyvnené najmä tradičnými mierkami, v ktorých sa vyrábali alebo sa vyrábajú modelové železnice. Stačí si pripomenúť pioniersky počiatok výroby britských automodelov značky Dinky Toys, ktoré vznikli práve vďaka nápadu nejako rozšíriť sortiment doplnkov k modelovej železnici vyrábanej v mierke 1:76. Mnohé automodely sú aj dnes vyrábané za účelom dotvárania modelovej vernosti železnično-modelárskych krajiniek, alebo iných diorám.

Obr. 1 - Volkswagen Beetle v mierkach od 1:160 (vľavo) po 1:18 (vpravo)

V priloženej tabuľke (Tab. 1 - Prehľad automodelárskych a železničnomodelárskych mierok) predstavujeme jednotlivé mierky, v ktorých sa zberateľské automobilové modely (modely motocyklov) vo svete vyrábajú (voľne s použitím podkladov z www.spurweiten.de ). V tabuľke uvádzané normy (NEM, NMRA) platia pre svet modelovej železnice.

Z prehľadu vidno, že vo svete je suverénne najrozšírenejšie zbieranie automobilových modelov v mierkach 1:43, 1:64-66, 1:87 a 1:18. V popularite ďalej nasledujú v približnom poradí mierky 1:24 a 1:72.

Obr. 2 - Kit Ferrari 360 Modena 24 h.Le Mans, mierka 1:24, rezin (BBR)

Čo však klasické „malé angličáky“ ? Ich zbieranie (najmä automodelov značky „Matchbox“) patrí vo svete medzi úplne najrozšírenejšie. Avšak, čo sa týka mierky, v ktorej sú jednotlivé do sérií zaradené modely vyrábané – táto vôbec nie je jednotná. Základným „angličákovským“ pravidlom totiž je, že automodely musia mať takú veľkosť, aby sa zmestili do krabičiek jednotnej veľkosti; ide zväčša o autominiatúry dĺžky cca 6 až 8 cm, pričom v príslušnej sérii nájdete modely v rozsahu mierok od cca 1:55 až napr. po 1:198. Je to preto, že takáto modelová séria (napr. „Matchbox 1-75“) súbežne obsahuje motocykle v mierkach okolo 1:55, ďalej miniatúry osobných automobilov v mierkach cca 1:60 - 1:85 a taktiež modely nákladných automobilov, autobusov, traktorov (ba dokonca aj lokomotív) v ešte menších mierkach (1:75 - 1:198). Táto produkčne - marketingová filozofia pôvodne pochádza od britskej firmy Lesney (výrobcu legendárnych „matchboxov“ – „autíčok zo zápalkovej krabičky“). Vzhľadom na obrovský trhový ohlas takto koncipovanej výroby sérií automobilových miniatúr však túto ideu čoskoro začali s úspechom napodobňovať aj ďalší výrobcovia (z najznámejších spomeňme britské modely značiek Husky a Corgi Juniors, americké Hot Wheels, francúzske Majorette, nemecké Siku, čínske Maisto a Yatming, či japonské autíčka zn. Tomica).

K mierkam je potrebné ešte poznamenať, že dodržiavanie udávanej mierky je zo strany výrobcov automodelov často dosť nepresné. Neraz sa stane, že hoci mierka je na podvozku modelu jasne deklarovaná (napr. 1:43), pomocou šublery a prepočtu podľa skutočných rozmerov automobilu zistíte, že výrobca sa pri tvorbe formy dosť „uťal“. Rozmery automodelu „pokĺznuté“ v danom prípade do intervalu od 1:42 až po 1:44,5 nie sú žiadnou výnimkou; serióznejším výrobcom sa to však stávať nemá.

Obr. 3 - Zostavený kit Ferrari 360 Modena 24 h.Le Mans, mierka 1:24, rezin (BBR)

Ešte horšie je, keď automodel vykazuje mierkovú disproporciu v rozmeroch dĺžka / šírka / výška. Výrobcovia sa ale v tejto súvislosti občas bránia tvrdeniami o fyziológii ľudského vizuálneho vnímania v tom zmysle, že na ulici videný skutočný automobil v podobe rozmerovo a proporčne presne zmenšeného modelu človek niekedy paradoxne vníma ako nepodarený (skreslený), takže je potrebné niektoré jeho proporcie úmyselne pozmeniť tak, aby vzhľadovo pôsobil prijateľnejšie (vraj s tým majú dlhodobú skúsenosť...). Nuž čo, možno majú trocha pravdy, ale solídnejší zberatelia automodelov si predsa len viac cenia automobilové miniatúry, ktoré sú vyrobené rozmerovo a proporčne čo najprecíznejšie.

A ešte niečo... Vždy si treba voliť mierku zbieraných modelov s ohľadom na priestorové možnosti bytu tak, aby vás Vaši „miláčikovia“ časom z neho nevytlačili. Pod „miláčikmi“ pritom máme na mysli buď Vašu časom prebujnelú automodelársku zbierku ..., alebo „zúfalo (ne)chápavú“ partnerku.

Zameranie zbierok budovaných zberateľmi automobilových modelov býva veľmi rôznorodé a je verným zrkadlom obrovskej variability vkusu a záujmov ľudského jedinca. Veľmi častým motívom je zozbieranie produkcie automodelov určitého výrobcu - a to buď v jednej, alebo aj vo všetkých ním vyrábaných mierkach. Z dôvodu veľkého rozsahu produkcie niektorých výrobcov sa však takýto zberateľský zámer často musí zúžiť iba na produkciu pochádzajúcu z určitého časového obdobia, alebo od zvoleného roku. Ďalšiu užšiu špecializáciu môže napríklad predstavovať zbieranie automodelov len určitých sérií, alebo modelov z určitej výrobnej etapy (u angličákov „Matchbox“ napr. iba modely s klasickými kolieskami „regular wheels“). Takto monotematicky - s orientáciou na produkty jedného výrobcu - sú zbierané najmä automodely malých mierok (značiek Matchbox, Corgi, Hot Wheels, Schuco, Siku, Wiking); z väčších (v mierke 1:43) ide hlavne modely značiek Minichamps, Vanguards, či staršie modely Mebetoys.

Obr. 4 -  Tatra 603 III., 1961, mierka 1:43 (ixomodels)

Ďalšie zameranie zbierok môže byť na modely automobilov konkrétnej skutočnej automobilky (alebo jej značky) vo zvolenej jednej, alebo aj vo viacerých mierkach naraz - pričom ide zväčša o produkty od viacerých výrobcov automobilových modelov. Zberatelia sa najviac orientujú na zbieranie modelov áut vybraných slávnych svetových automobiliek, ako sú Mercedes, Ferrari, Porsche, Volkswagen, BMW, Ford, či Citroën. Iní kreujú domáce „automobilové minimúzeum“, pričom plošne zbierajú modely cestných automobilov všetkých (alebo napr. len nemeckých, či amerických) značiek vo zvolenej mierke (najčastejšie 1:43 alebo 1:87); pritom sa zvyknú obmedziť iba na určité obdobie automobilovej histórie (napr. na veterány z rokov 1918 až 1938 alebo 30-tych rokov). Iní volia zbieranie určitého druhu vozidiel z konkrétnej časovej etapy a geografického regiónu (napr. európske vozidlá coupé, alebo superšporty z obdobia rokov 1960 až 1980...).

Veľmi rozšírené je t.č. zbieranie modelov automobilov éry bývalých socialistických štátov východnej Európy (časopisová séria „Kultovní auta ČSSR“ vydavateľstva DeAgostini, automodely zn. istmodels v mierke 1:43).

Ďalší sa zameriavajú výlučne na zbieranie zvoleného druhu špeciálnych vozidiel (ako sú hasičské, policajné, či sanitné automobily), alebo určitej kategórie vozidiel (ako sú autobusy, pracovné stroje, traktory, kamióny, tiež motocykle alebo vojenská technika).

Obr. 5 - Skladačka autobusu Setra, mierka 1:48 (MONTI systém)

Veľká skupina zberateľov sa venuje modelom závodných automobilov Formuly 1, či pretekárskych automobilov slávnych podujatí Le Mans, Monza, alebo Rallye Monte Carlo a pod.. Posledne pribudlo aj zbieranie rozkošných kovových autominiatúr (samozrejme od Mattela) vyrábaných podľa predlôh z animovaných holywoodskych rozprávkových filmov „Cars“ a „Cars 2“ štúdia Pixar.

Niektorí zberatelia s obľubou budujú zbierky len z poskladaných kitov, ďalší uprednostňujú iba kovové automodely, iní iba plastové, podaktorým na materiáli nezáleží. Nájdu sa aj takí (najmä začiatočníci), ktorí svoje autíčka zbierajú (zatiaľ) bez systému - len tak pre radosť, pričom si kupujú tie, ktoré sa im práve najviac páčia ...

A čo ste si vybrali / vyberiete Vy ?

Zbieranie bez systému totiž čoskoro omrzí (nikto nemôže mať úplne všetko, čo sa mu páči). Vedia to aj výrobcovia automodelov, a práve preto pre potreby systematického zbierania každoročne vydávajú katalógy svojej produkcie a niektorí viackrát ročne aj ich dodatky; samozrejme, taktiež si zriaďujú a pravidelne aktualizujú vlastné webové stránky. Týmito spôsobmi pravidelne oboznamujú svoju zberateľskú klientelu o aktuálnom výrobnom sortimente, jeho zmenách či novinkách, ako aj o niektorých zaujímavostiach z histórie i zákulisia firemného života.

Treba dodať, že zberatelia často zbierajú aj príslušné katalógy vydávané výrobcami nimi zbieraných automobilových miniatúr. Uvedené, je veľmi typické najmä pre zberateľov modelov „Matchbox“; v poslednej dobe je medzinárodne veľmi „vychytené“ zbieranie tradičných papierových krabičiek starších modelov série „Matchbox 1-75“.

Obr. 6 - Zostavená skladačka LIAZ kamión, mierka 1:48 (MONTI systém)

K systematickosti zbierania automodelov prispieva aj odborná literatúra – knihy a špeciálne hobby časopisy, venované zberateľstvu automobilových modelov, vrátane vysoko špecializovaných periodík vydávaných zberateľskými klubmi. Aj na internete nájdete veľa webových stránok, zameraných na túto tému. Mnohé informácie o automodeloch môžete získať aj u ich predajcov.

Automodely môžete nadobúdať rôznymi spôsobmi. Nejaké – spolu s autíčkami zo segmentu na rozhraní hračka–model kúpite v hračkárstvach, hračkárskych oddeleniach obchodných domov a hypermarketov známych obchodných reťazcov, alebo aj v shopoch na benzínových čerpacích staniciach. Ďalej je tu možnosť ich získania v modelárskych predajniach (tzv. modelárstvach) vo väčších slovenských mestách, ktoré však na predaj automobilových modelov nebývajú úzko špecializované; väčšinou disponujú iba pomerne univerzálnym modelárskym sortimentom, v ktorom nájdete z každého rožka troška – t.j. niečo z modelových železníc, niečo od letecko-modelárskych kitov, tiež modelárske farby, lepidlá, alebo aj funkčnú modelárčinu - a popritom aj viac či menej obmedzený výber automodelov.

Kamenné špecializované predajne zamerané na automodely nájdete len v najväčších mestách Slovenska a vo väčších mestách európskych štátov. Netreba však opomínať ani showroomy značkových predajcov skutočných automobilov, v ktorých občas nájdete veľmi zaujímavé autominiatúry (spomenutej promo kategórie) za zaujímavé ceny a – pozorne treba sledovať aj novinové stánky...

Obr. 7 - Vitrínka s automodelmi v mierke 1:43

Sú však aj iné možnosti získavania automodelov. Predovšetkým je tu možnosť navštíviť špecializované zberateľské modelárske stretnutia (tzv. modelárske „burzy“), na ktorých môžete automodely nielen výhodne kúpiť, ale aj predať, či vymeniť. Na Slovensku ich pravidelne organizuje Slovenský klub zberateľov automobilových modelov v Bratislave. Obdobné burzy občas organizujú aj zberatelia v Košiciach. V najbližšom zahraničí sú to zasa burzy pravidelne usporiadavané v Rakúsku (vo Viedni), Česku (v Prahe, Brne a Ostrave), Maďarsku (v Budapešti) a trochu vzdialenejšie hlavne v Nemecku (v Lipsku, Mníchove, či Aachene) a napr. v krajinách Beneluxu. Taktiež je obvykle možné automodely získavať aj na veteranistických burzách / podujatiach konaných na západ od našich hraníc. Dobrú a cenovo zaujímavú nákupnú možnosť (so slušnými výpredajovými zľavami) predstavuje aj každoročne v októbri konaný viedenský modelársky veľtrh „Modellbau Messe“.

No a potom je tu možnosť inzercie v modelárskych, či inzertných časopisoch a samozrejme internet - so svojimi prakticky neobmedzenými možnosťami, ale aj rizikami. Na internete nájdete množstvo modelárskych e-shopov, stačí sa zaregistrovať, „kliknúť“ na vybraný tovar a zaplatiť (on line alebo iným určeným spôsobom). Čo a či vôbec niečo (t.j. objednaný tovar) a v akom stave dostanete poštou a koľko zaň zaplatíte / preplatíte na poštovnom - je už vecou serióznosti príslušného predajcu a tiež ohľaduplnosti pošty na jednej strane a Vami nadobudnutej skúsenosti a praxe s internetovým obchodovaním na strane druhej.

Obr. 8 - Katalógy a knihy o automodeloch

Vždy je však dobre ohľadne výberu spoľahlivého predajcu i postupov pri on-line objednávaní tovaru poradiť sa s niekým, kto už má v tejto oblasti dostatočné skúsenosti. To sa týka aj internetových aukcií (ďalšia veľmi zaujímavá možnosť získavania automobilových modelov), ktoré na príslušných portáloch fungujú buď formou dražby či „nákupu ihneď“. Ich prostredníctvom máte možnosť získať z celého sveta aj extrémne vzácne zberateľské kúsky. Stačí spomenúť americký aukčný dom ebay (alebo aj české Aukro) a už mnohí z Vás vedia, o čom je reč. U týchto aukčne zameraných on-line portálov je veľká výhoda budovania obojstrannej dôvery medzi kupujúcimi a predávajúcimi pomocou dômyselného systému recipročného vzájomného bodového ohodnocovania sa po každej jednej transakcii, vrátane systému sankcií uplatňovaných zo strany aukčného domu voči neserióznym účastníkom jednotlivých transakcií.

Na ebay (www.ebay.com, www.ebay.de a pod.) sa navyše stretnete s tak rozsiahlou ponukou, že tento portál Vám nemusí slúžiť iba na obchodovanie, ale aj ako určitý prehľadný atlas takmer všetkých v súčasnosti, alebo aj minulosti vyrábaných modelov automobilov. Stačí napr. do vyhľadávača zadať vhodne volené kľúčové slová - v okne „Buy“ či „Kaufen“ (kúpiť) napr. výraz : 1/43 Norev a už si môžete prezerať veľké množstvo automodelov uvedeného výrobcu. Mimochodom, na ebay si môžete zohnať aj katalógy, dekály, súčiastky a iné doplnky k svojim automodelom.

Aj na tomto mieste je znova nevyhnutné upozorniť na potrebu čo úzkostlivejšieho dodržiavania zásad účinnej ochrany pred internetovými podvodníkmi a malware.

 


TOPlist          Aktualizované 28. 06. 2015

          © designed yakaMOTO