autoMODELY.eu


ÚvodNovinkyVaše zbierkyMagazínMúzeumEncyklopédiaLiteratúraDiskusiaE-shopBurzyLinkyKontakt

 

 

 

 

Hore

magazín


www.automodely.eu

 

Bezplatný online magazín pre všetkých zberateľov automodelov, nadšencov a obdivovateľov automobilu - zázraku vedy a techniky, výplodu najnovších poznatkov výskumu, medzníku histórie a zdroju inšpirácie. Vôňa benzínu nech sprevádza nášho čitateľa ...

 

02.02.2013 - Burza na Mladej Garde

Yakamoto | 02.02.2013 | Bratislava

Prvá burza roku 2013 sa niesla v dobrej nálade. Prišli naši tradičný predajcovia modelov, účasť povzbudzujúca, niektorí sa tu dokonca ukázali po 20-tich rokoch (srdečne vítame), a potom sme tu boli aj my. Tentokrát som si vzal aj fotoaparát, aby som Vám mohol priblížiť atmosféru tejto pravidelnej akcie zanietených motoristov - zberateľov automobilových modelov, alebo inak - automodelov. Pravidelne sa zúčastňujem na týchto burzách ako predávajúci, ale tentokrát som si "vzal voľno". Burzy už roky organizuje Slovenský klub zberateľov automobilových modelov - SKZam.

Obr. 1 - Atmosféra na burze

Vzpomínam si na moju prvú návštevu burzy automodelov, ktorá sa ešte konala na Račianskej ul. vedľa Policajtov, tak tam bolo naozaj "narvané". Predávalo sa dokonca aj po stojačky, veci rozprestreté na zemi. Atmosféra, ktorú už tak ľahko nezopakujeme. Dnes, v dobe internetového odcudzenia, sú práve takéto stretnutia "ľudí rovnakého druhu" - zberateľov automodelov dôležitou súčasťou môjho bežného života. Burzy sú o predaji a kúpe, o rozhovoroch a diskusiách, niekedy aj o výmenách, ale to najdôležitejšie - sú o nás.

Obr. 2 - Plné stoly sa prehýbali pod množstvom "úlovkov"

Tak, pokiaľ Vás nebolia zuby, návšteva burzy je veľmi príjemné spestrenie života v našom malom veľkomeste. Ak sa však bojíte, že kúpou svojho prvého modelu do toho spadnete a ste stratený, tak máte pravdu. Ja som najprv rozpačito sledoval kamaráta Mareka pri jeho koníčku a jeho "nákupoch", a potom ? Pomstil sa mi. Daroval mi model VW Beatle od firmy Cararama v mierke 1:72. "Taký podraz !"

Obr. 3 - Modely - hračky od firmy Matchbox

Obr. 4 - Opäť Matchbox

Obr. 5 - Originálne krabičky od modelov Matchbox

Fajčiť som prestal ako 8-ročný, na motorke (Jawa Pionier v prevedení "streetfighter") som sa najradšej vozil ako 10-ročný, auto som začal šoférovať v garáži (jemná práca zo spojkou na tatovej Lade 1200), prvé auto som si kúpil v 18-tich, ale čo je najviac poburujúce - na mojich angličákoch som neznášal to, že poschodový autobus bol veľký ako osobný VW Beatle, hasičský nákladiak tiež a motorový čln na kolieskach ma doslova "nasral". Takže tieto autíčka boli okamžite vylúčené z hrania a v super "mint" stave odložené na policu. Ale dnes, keď na burze zbadám "prvé" kvalitné Matchboxy, vždy sa rád na ne pozriem a chápem, že ich zbieranie je doslova "nádherné". Tieto starožitné "hračky - modely" majú svoje nezastupiteľné miesto medzi automodelmi.

Obr. 6 - Tento krásny model Audi od firmy Schuco bol tiež v ponuke

Obr. 7 - Matra S. Bagheera - starší model od španielskej firmy PILEN

Obr. 8 - Ponúkaný tovar - rôzne

Takže Vás všetkých týmto srdečne pozývam na ďaľšie pokračovania našej automodelárskej burzy. Toto pravidelné podujatie je najväčším automodelárskym stretnutím na Slovensku. Ja odporúčam. Bližšie info o termínoch na www.burzy.sk .

Obr. 9 - Kšefty fičali naživo a dokonca bez netu

Obr. 10 - Ponuka "Matchboxov" bola naozaj široká.

Obr. 11 - Bolo z čoho vyberať ...

Obr. 12 - Automodely, automodely, automodely ...

Obr. 13 - Konečne som ho našiel !

 

Obr. 14a a 14b - Niektoré modely majú jednoducho "srdce"

Obr. 15 - Výber z ponuky na burze

Obr. 16 - Výber z ponuky na burze

Obr. 17 - Ponúkaný tovar - pod plexisklom

 


TOPlist          Aktualizované 20. 09. 2015

          © designed yakaMOTO