autoMODELY.eu


ÚvodNovinkyVaše zbierkyMagazínMúzeumEncyklopédiaLiteratúraDiskusiaE-shopBurzyLinkyKontakt

 

 

 

 

Hore

magazín


www.automodely.eu

 

Bezplatný online magazín pre všetkých zberateľov automodelov, nadšencov a obdivovateľov automobilu - zázraku vedy a techniky, výplodu najnovších poznatkov výskumu, medzníku histórie a zdroju inšpirácie. Vôňa benzínu nech sprevádza nášho čitateľa ...

 

Aj na Slovensku rastú Citróeny

Yakamoto | 20.03.2013

Na potulkách po Slovensku som sa práve presúval služobným Pasákom rozmýšľajúc, čo ma ešte cez deň čaká, keď tu zrazu - zazrel som krásny sklenník. A v ňom, hoc bol ešte len chladný marec, vynímali sa krásne dozreté Citróny. Hneď som vedel, že keď si dokončíme svoju prácu, donútim kolegu a kamaráta Mareka k nevyhnutnej prestávke.

Obr. 1 - Nádherné a zrelé, boli tam v sklenníku - Citróeny

... podarilo sa. Prvý pekný a slnečný deň v tomto roku vzbudoval v nás dobrú náladu a Ja som sa pustil do fotenia. Chodil som okolo sklenníku, pardon showroomu, ako hladný vlk prenasledujúci svoju večeru. Mal som síce zo sebou len mydlo, ale aj s ním som niečo nafotil ...

Obr. 2 - Citroën CX

Citroeníky boli krásne namačkané tesne jeden veďla druhého, skoro ako v mojej vytríne, len tu to bolo akosi naozaj. Nádherne zreštaurované vozidlá som ale nevedel cez odrážajúce sa sklá ani poriadne pozrieť ani odfotiť. A tak sa na mňa usmievali. Dokonca som tam zazrel gagotajúcu Kačicu.

Obr. 3 - Citroën 2CV

Obr. 4 - Spolu tam stáli aj Trabi a Tatra

Už už sme sa chystali odísť, keď z neďalekých dverí vyšiel sympatický pán a chystal sa nastúpiť do svojho auta. Hneď som opáčil, či by nebolo možné nazrieť dnu. Podarilo sa, bol to majiteľ vozidiel. Vďaka jeho ochote som za malú chvíľu do seba nasal vôňu, ktorú každý obdivovateľ veteránov pozná. Je to špeciálna zmes histórie, oleja i benzínu, trošku stariny a jemný odtieň pneumatikového vánku.

Obr. 5 - Posledný pohľad zvonku

Obr. 6 - Stáli tu aj tieto motocykle

Obr. 7 - Tu som ovoňal vôňu skladovaných citrónov

Obr. 8 - Kačička sa vyhrievala na slniečku

Obr. 9 - Citroën GS

Obr. 10 - Citroën DS

Obr. 11 - Citroën H v prevedení s korbou

Obr. 12 - Citroën H

Pýchou majiteľa boli aj tieto dve nádhery - Citroën 11BL – 1955 Citroën Traction Avant (viac info som našiel na nete TU) a hneď vedľa Citrën 10 HP Cabrio.

Obr. 13 - Citroën 11BL – 1955 Citroën Traction Avant + Citrën 10 HP Cabrio

Obr. 14 - Citroën 11BL – 1955 Citroën Traction Avant

Obr. 15 - Citrën 10 HP Cabrio

A potom som si odfotil podľa mňa Najkrajší Citroën na svete - Citroën SM. Tento fešák bol vyfotený a zdokumentovaný v minulom čísle Veterána. Pre takéto autá som začal zbierať modely automobilov. Touto fotkou sa s Vami lúčim a prajem aj Vám veľa radosti z podobných zážitkov. Lúčim sa aj stýmto mini-múzeom Citroënu na Slovensku a držím palce pri reštaurovaní ďalších veteránov. A týmto sa chcem ešte raz poďakovať majiteľovi tejto zbierky za ochotu.

Obr. 16 - Citroën SM Coupé

Obr. 17 - Tatra 603 - detail znaku

Obr. 18 - Tatra 603

Obr. 19 - Manet 90

Obr. 20 - Jawa 250

Obr. 21 - Posledný pohľad


TOPlist          Aktualizované 28. 06. 2015

          © designed yakaMOTO