autoMODELY.eu


ÚvodNovinkyVaše zbierkyMagazínMúzeumEncyklopédiaLiteratúraDiskusiaE-shopBurzyLinkyKontakt

 

 

 

 

Hore

magazín


www.automodely.eu

 

Bezplatný online magazín pre všetkých zberateľov automodelov, nadšencov a obdivovateľov automobilu - zázraku vedy a techniky, výplodu najnovších poznatkov výskumu, medzníku histórie a zdroju inšpirácie. Vôňa benzínu nech sprevádza nášho čitateľa ...

 

Objavovanie Talianskeho automobilového raja - časť 1. Lamborghini

Ivo Jurčacko | 14.06.2013 | Taliansko

Obr. 1

Máj býva bohatý na rôzne Auto-Moto podujatia. Tento rok som mal možnosť čo-to vidieť (počuť, cítiť, zažiť... ) v povestnom Talianskom „Motor Valley“. Pri plánovaní cesty som si dal prvý cieľ – Sant’ Agata Bolognese – rodisko a zároveň múzeum Lamborghini. Termín sa javil ako ideálny, 50-te výročie značky a na začiatok mája zvolané celosvetové stretnutie. Bolo rozhodnuté a po pohodovom presune po ešte preddovolenkovo prázdnych diaľniciach sme 9. mája dorazili do Bologne. Ubytovanie a oddych.

Obr. 2

V piatok 10.5. mal nastať deň D! Už len chvíľa a pár kilometrov ma delilo od návštevy miesta, kde už 50 rokov vznikajú jedny z najúžasnejších áut sveta. Kým do roku 1989 som naživo videl Lambo jediný raz (aj to sa dodnes divím, ako sa v Bratislave ta Espada vyskytla), po nežnej sa to už občas podarí. Ale bežný zjav to veru nikdy nebude. Preto som sa aj z mojim foťákom od rána nevedel dočkať.

Obr. 3

Po cca 30 km sme na mieste. Stojíme pred fabrikou, všade vidno prípravu na oslavu výročia v plnom prúde. Mám také divné tušenie. Pýtam sa, kde môžem parkovať, že by sme radi do múzea. Odpoveď ma zmrazila – zatvorené! Nič nepomohlo, odchádzame ...  Po vyše 800 km doslova pred prahom Lamba. Dúfam, že večer si „napravím“ chuť.

Obr. 4

A stalo sa - mnohonásobne! Stojíme v centre Bologne na Piazza Maggiore a pred nami defilujú stovky Lamborghini. Od najstarších typov 350 a 400 GT cez Miury, Espady, Urracá, Countache a Murcielagá až po najnovšie Aventadory a Gallardá. Nechýba ani ozrutné LM002 – toto vidím naživo prvý krát. Je tu aj Cala – jediný kus na svete. Chvíľami mám až zimomriavky, ešte nikdy doteraz sa na jednom mieste nezišlo toľko áut s býkom v znaku.

 Obr. 5

Je úžasné sledovať aj poznávacie značky. Množstvom asi vedú Taliani, ale ostatná Európa nezaostáva. Sú tu aj Poliaci a Rusi. Našich som nevidel. Ostatný svet tiež nezaostáva – Japonsko, Hong-Kong, Indonézia, Austrália, Arabské značky, JAR, Canada, USA ...  Ťažko si predstaviť tie náklady na dopravu :o) .

Obr. 6

Okrem zrakového vnemu je úžasný aj ten sluchový - zvlášť, keď sa účastníci dobre bavia a povzbudzovaný početným publikom sa nechajú vyprovokovať k vytáčaniu svojich tátošov. Je naozaj štýlové, keď kolónu doprevádza policajné Gallardo - to by človek aj zatúžil stať sa policajtom. Podľa dostupných zdrojov bol konvoj Lámb dlhý 4 km a spolu predstavoval výkon 190 000 koní. Cítim sa asi ako hlboko veriaci po audiencii u pápeža ...

Obr. 7

Ale dosť bolo rečí. Asi viac napovie niekoľko fotiek. Tak sa pokochajte, a keď nám bude dopriané, možno sa zídeme opäť - pri stom výročí. Ja zatiaľ idem písať druhú časť – Ferrari :o) .

Obr. 8

Obr. 9

 Obr. 10

 Obr. 11

Obr. 12

 


TOPlist          Aktualizované 28. 06. 2015

          © designed yakaMOTO