autoMODELY.eu


ÚvodNovinkyVaše zbierkyMagazínMúzeumEncyklopédiaLiteratúraDiskusiaE-shopBurzyLinkyKontakt

 

 

 

 

Hore

magazín


www.automodely.eu

 

Bezplatný online magazín pre všetkých zberateľov automodelov, nadšencov a obdivovateľov automobilu - zázraku vedy a techniky, výplodu najnovších poznatkov výskumu, medzníku histórie a zdroju inšpirácie. Vôňa benzínu nech sprevádza nášho čitateľa ...

 

Objavovanie Talianskeho automobilového raja - časť 2. Ferrari

Ivo Jurčacko | 14.06.2013 | Taliansko

Obr. 1 - WARM-UP Store

Maranello a Modena sú miesta, ktoré milovníkom rýchlych áut netreba predstavovať. Od Slovenska nie sú príliš ďaleko a po diaľnici ich možno pohodlne navštíviť za cca 7 hodín jazdy autom. V oblasti je množstvo dostupných ubytovacích možností. Pokiaľ sa budete pohybovať niekde medzi Bolognou a Veronou, určite Vám odporúčam aspoň jeden deň venovať Ferrari.

Obr. 2 - Vstup do múzea

Ako prvé sme zvolili Maranello. Príjemné mestečko už pri vjazde upozorňuje „dodatkovou“ značkou, že vchádzame do mesta motorov. V oblasti medzi fabrikou a múzeom cítiť vzpínajúceho koníka na každom kroku. Množstvo skutočných sme stretli na ceste, tie modelové zas vo viacerých obchodoch. Zaparkovať odporúčam pred múzeom, tam je to zdarma, ale môže byť plno. Hneď vedľa parkoviska je obchodík WARM-UP (obr.1), v ktorom si možno zakúpiť skutočne čokoľvek súvisiace s nielen s Ferrari. Zároveň sa tam dá zaplatiť jazda na skutočnom Ferrari aj s video záznamom. Cena sa podľa typu pohybovala od 70 € vyššie za cca 10 min. šoférovania po meste.

Obr. 3 - Ferrari 250GT „The Breadvan“ (kombi)

Samotné múzeum (obr.2) ma trochu sklamalo relatívne malým priestorom a menším počtom exponátov staršieho dáta (napr. 50-te a 60-te roky). To však neznamená, že nestojí  za prehliadku. Viaceré modely by človek asi ťažko stretol inde. Expozícia je rozdelená do viacerých tématických celkov.  Postupne možno obdivovať klasické pretekárske vozy – tu ma jednoznačne dostalo 250GT „The Breadvan“ , čiže kombi! (obr.3). Ďalej klasické aj moderné F1, kde vo vitríne bola zoradená kolóna všetkých F1 Ferrari v mierke 1:43 (obr.4). Medzi cestnými modelmi možno obdivovať napr. GTO, F40, F50, Enzo, FXX,  LaFerrari (obr.5), ale aj vývojové fázy projektu F150. Veľmi zaujímavé sú aj prezentované skúšobné prototypy ako napr. zelené 599 HY-KERS (obr.6).

Obr. 4 - F1 modely

Súčasťou múzea je aj príjemná kaviarnička a obchod zo suvenírmi. V Maranelle si určite treba pozrieť fabriku  - nám stačil len pohľad na hlavný vstup (obr.7), Ferrari Store je hneď cez cestu (obr.8) a priamo oproti vstupu je populárna reštaurácia (obr.9).  Vstup do fabriky je potrebné si objednať, realizuje sa malým autobusom z ktorého možno fotiť, nie však vystupovať! Priamo k výrobným linkám sa dostanú len majitelia, alebo budúci majitelia skutočných Ferrari ... Oproti múzeu je ešte zaujímavý obchodík konkurenčného Lamborghiny. Pred odchodom sme stretli aj niečo zamaskované (obr.10). Spoznáva to niekto ?

 Obr. 5 - LaFerrari v pozadí F150

Plný zážitkov opúšťame Maranello smer Modena do Museo Casa Enzo Ferrari. Doporučujem kúpiť si vstupenku naraz do oboch múzeí, vychádza to lacnejšie. Podľa navigácie aj smerových tabúľ triafame bez problémov. V Modene je oveľa komornejšie prostredie a aj citeľne menej ľudí. Možno si tu pozrieť rodný dom Enza Ferrariho s mnohými artefaktami zo života a práce tohto muža, včítane prvého cestovného Ferrari – modelu 166 Inter z roku 1949 (obr.11). Moderná časť múzea nemá stálu expozíciu a v čase našej návštevy sme mohli obdivovať vozy Grand Prix rôznych značiek (obr.12 a 13). Túto expozíciu si možno pozrieť ešte do októbra 2013. V objekte je samozrejme aj menší obchodík zo suvenírmi a kaviareň, kde sa dá aj čo-to zjesť.  V Maranelle toho uvidíte viac, ale v Modene cítiť elektrizujúcejšiu atmosféru, akoby tu zostal duch starého Enza ...

Obr. 6 - Ferrari 599 HY-KERS

Modena nie je len Ferrari, ale aj Maserati – ich továreň je na skok od domu Enza Ferrariho, ale dnu sa dostanú len majitelia a nakupujúci. Kolekciu historických Maseratiek si možno pozrieť v Museo Panini, ale na to už nebol čas. Možno nabudúce. Rovnako raz možno navštívime Museo Stanguellini, továreň Pagani alebo Ducati.

Obr. 7 - Vstup do továrne

Obr. 8 - Ferrari Store

Obr. 9 - Ferrari Ristorante

 Obr. 10 - Maskované Ferrari

 Obr. 11 - Ferrari 166 Inter

Obr. 12 - Ferrari Grand Prix

Obr. 13 - Ferrari Grand Prix

 


TOPlist          Aktualizované 28. 06. 2015

          © designed yakaMOTO