autoMODELY.eu


ÚvodNovinkyVaše zbierkyMagazínMúzeumEncyklopédiaLiteratúraDiskusiaE-shopBurzyLinkyKontakt

Múzeum


Mebetoys

 

E-shop


Náš TIP:

Anketa


 

Miniaplikace

ENCYKLOPÉDIA AUTOMODELOV

FÓRUM

AUTOMODELY

DIECAST / REZIN

ANGLIČÁKY

MATCHBOX

STARÉ HRAČKY

AKCIE - BURZY

Archív noviniek


Novinky 2015

Novinky 2014

Novinky 2013

Novinky 2012

Novinky 2011

Novinky 2008-2010

Dnes je:


 

Miniaplikace

E-shop


Náš TIP:

magazín


www.automodely.eu

 

Bezplatný online magazín pre všetkých zberateľov automodelov, nadšencov a obdivovateľov automobilu - zázraku vedy a techniky, výplodu najnovších poznatkov výskumu, medzníku histórie a zdroju inšpirácie. Vôňa benzínu nech sprevádza nášho čitateľa ...

 

Aprílová burza v Blave

Pekné foto z našej aprílovej blaváckej burzy nám poskytol Marek Čepa. Pre moju časovú zaneprázdnenosť som ich sem zavesil až dnes.

Posledná bratislavská burza v roku 2015

Najlepšie burzy sú vždy tie koncoročné. Potvrdila to aj naša posledná tohtoročná bratislavská burza, ktorá sa konala dňa 12.12.2015 opäť v jedálni  internátu Mladá Garda. Burzu pravidelne organizuje Slovenský klub zberateľov automobilových modelov - SKZam. Foto nám tento krát poskytol náš kamarát a zberateľ - aktívny člen klubu - Fero Bosák.

Opäť sme navštívili burzu na Mladej garde v Bratislave

Naša bratislavská burza modelov automobilov, ktorú organizuje Slovenský klub zberateľov automobilových modelov - SKZam,  sa aj tento krát konala v jedálni známeho internátu Mladá Garda, a to v sobotu 26.09.2015. Ako vždy, burza začínala už o 8:00 hod. a poslední účastníci opúšťali sálu o 12:00 hod.. Dobrá nálada, kopa priateľov, či kamarátov a samozrejme nespočetne autíčiek - toto boli základné ingrediencie tejto špecifickej zberateľskej akcie. Pozrime si zopár fotografií a urobme si vlastný názor ...

Múzeum automodelov - MEBETOYS

Týmto rušíme rubriku Mebetoys v našom Magazíne a presúvame ju do nového Múzea automobilov. V múzeu sa potom vyberieme nie len po stopách modelov dnes už neexistujúceho talianskeho výrobcu - firmy MEBETOYS. V múzeu sa budeme neskôr venovať aj ďalším značkám automodelov ako napr. Corgi Toys, Politoys, Polistil, staré Solido, Schabak a pod.. Priebežne budeme dopĺňať ďalšie a ďalšie modely, ktoré si budeme predstavovať najmä pomocou fotografií. Budú to také malé fotopríbehy krásnych a kvalitných kovových modelov.

16.02.2015 - NEWS - Pre priaznivcov značky Yat Ming (std)

Formy nedávno zbankrotovanej značky Hongkongskej automodelárskej značky Yat Ming prerbral iný hongkongský výrobca Lucky Die Cast Products Factory Ltd. a pod značkou Lucky Die Cast ich znova uviedol na (už aj európsky) trh. Zatiaľ v pôvodnom sortimente, avšak údajne v lepšej kvalite (lakovanie, voľba farebnej škály lakov, finiš etc.). Modely sú naďalej kovové - v mierkach 1:18, 1:24 a 1:43. Aj keď nejde o špičkové modely (najmä tie v mierke 1:43), je to správa potešujúca, pretože výrobcov kovákov de facto ubúda ...

Aj Viedeň má svoju burzu ...

V nedeľu sme sa spolu s Tomášom a Ivom vybrali do Viedne na tamojšiu burzu. Podľa popisu som bol pripravený na burzu rozsahom podobnú tej v Bratislave, či v Brne. Po prvých krokoch na Liesinger Platz-i 3 som nadobúdal pocit zabitého dopoludnia, ale na poschodí som nachádzal ďalšie a ďalšie bočné priestory. A potom - aj hlavnú sálu !  Takže, rozsahom, počtom predávajúcich i počtom kupujúcich, ale aj výškou cien táto burza tromfla všetky ...   (viac TU)

Tip na výlet - Múzeum hračiek v Prahe

Minulý víkend sa Ivo vybral do susednej Prahy. Opýtali sme sa ho, čo tam robil:

Počas navštevy Prahy (a predstavenia TOP GEAR LIVE ...) som zablúdil aj do múzea hračiek. Je situované priamo v areáli Pražského hradu na dvoch poschodiach historickej budovy, ktorá susedí priamo zo Zlatou uličkou. Z okien múzea je na ňu dokonca dobre vidieť.

Navštívili sme burzu BRNO 1:X

Zbieranie automodelov je typický zimný šport. V letných mesiacoch dostávajú prednosť iné záujmy a koníčky - napr. záhradkárčenie, pobyt na kúpaliskách, či len posedenia v kruhu rodiny, priateľov a známych, ďalej sú tu letné dovolenky a pod.. Takže posledná akcia tejto zimnej sezóny sa konala dnes v susednej Českej Republike na území Moravy v krásnom meste Brno pod názvom BRNO 1:X.

Internacional Oldtimer Messe Tulln 2014 - Časť I.

Aj tento rok sme sa vybrali na najväčšiu medzinárodnú výstavu oldtimerov v našom regióne - Internacional Oldtimer Messe Tulln. Akcia sa opäť konala v máji (lásky čas), a to v dňoch 24 - 25.05.2013.

Internacional Oldtimer Messe Tulln 2014 - Časť II.

Objavovanie Talianskeho automobilového raja

Časť 2. Ferrari

Maranello a Modena sú miesta, ktoré milovníkom rýchlych áut netreba predstavovať.  Od Slovenska nie sú príliš ďaleko a po diaľnici ich možno pohodlne navštíviť za cca. 7 hodín jazdy autom. V oblasti je množstvo dostupných ubytovacích možností.  Pokiaľ sa budete pohybovať niekde  medzi Bolognou a Veronou, určite odporúčam  jeden deň venovať Ferrari.

Donau Masters 2013 - (Ulm - Budapešť)

Vrátime sa k jednej vydarenej medzinárodnej bratislavskej akcii, ktorá sa konala dňa 06.07.2013 - Donau Masters 2013. Za tip ďakujem kamarátovi Ivovi. Po celodennej práci na záhradke, vyvenčení mojich dvoch detičiek som zmobilizoval všetky svoje zvyšné sily a ozlomkrky som sa ponáhlal do starého mesta k hotelu Carlton, kde sa nachádzal Cieľ podujatia. Problémy s parkovaním ma zdržali ďalších 15. minút.

Objavovanie Talianskeho automobilového raja

Časť 1. Lamborghini

Máj býva bohatý na rôzne Auto-Moto podujatia. Tento rok som mal možnosť čo-to vidieť (počuť, cítiť, zažiť... ) v povestnom Talianskom „Motor Valley“. Pri plánovaní cesty som si dal prvý cieľ – Sant’ Agata Bolognese – rodisko a zároveň múzeum Lamborghini. Termín sa javil ako ideálny, 50-te výročie značky a na začiatok mája zvolané celosvetové stretnutie. Bolo rozhodnuté a po pohodovom presune po ešte preddovolenkovo prázdnych diaľniciach sme 9. mája dorazili do Bologne. Ubytovanie a oddych.

Internacional Oldtimer Messe Tulln 2013

Tohtoročná medzinárodná výstava oldtimerov - Internacional Oldtimer Messe Tulln, ktorá sa konala v dňoch 25 - 26.05.2013, opäť nesklamala. Výstava v susednom Rakúsku predstavuje vrchol sezóny pre mnoho zberateľov a obdivovateľov automobilov ako aj zberateľov automobilových modelov v tomto teritóriu. Nádherné autá, najmä oldtimery, aukcie a široká ponuka automodelov je to, čo láka nás - zberateľov.

Looksmart – Ferrari 410 Super America 0721SA

Rezinový, dnes vzácny a zberateľmi vyhľadávaný model v mierke 1:43 od Looksmartu má za predlohu druhú sériu modelu 410 SA s karosériou coupé od Pininfarinu (celkovo boli vyrobené len štyri kusy 0713, 0715, 0717 a 0721), ktorá je takmer na nerozoznanie od prvej série (tá sa vyrábala v rokoch 1955-56). Druhá séria mala však kratší rázvor náprav o 20 cm, bola o 12 cm kratšia a o 5 cm vyššia, mala aj ...

Národní technické muzeum v Prahe

Počas nášhu pražského výletu sme s Ivom nazreli aj do Národního Technického Muzea v Prahe. Krásna budova, nádherná expozícia a tie exponáty - to stálo za návštevu. Zobral som fotoaparát a išiel som na to. Pochytil ma fotografický ošial. A teraz neviem ako tie všetky foto umiestnim na stránku bez toho aby som zaplnil server ...

Aj na Slovensku rastú Citróeny

Na potulkách po Slovensku som sa práve presúval služobným Pasákom rozmýšľajúc, čo ma ešte cez deň čaká, keď tu zrazu - zazrel som krásny sklenník. A v ňom, hoc bol ešte len chladný marec, vynímali sa krásne dozreté Citróny. Hneď som vedel, že keď si dokončíme svoju prácu, donútim kolegu a kamaráta Mareka k nevyhnutnej prestávke ...

Looksmart vs BBR - Ferrari F12 Berlinetta

Ferrari F12 Berlinetta Motor Show Geneva 2012 v mierke 1:43 a vo farbe rosso berlinetta. A súboj titanov! Proti sebe stáli modely od Looksmartu a BBR! ,,Víťaz,, ostal v mojej zbierke. Skóre bolo 7:3 pre ,,víťaza,, z pomyselného 10 bodového hodnotenia. Len pre zaujímavosť, pri prezentácii skutočného modelu F12 sa ako ,,prezent,, použili modely od Looksmartu.

AIMS Models - Graf Weckerle a Hamann Ferrari 599 GTB

Nemecká firma Graf Weckerle Imperialwagen sa pohrala s úpravou modelu Ferrari 599 GTB Fiorano v programe Comte Noir. Výsledkom je vraj Fiorano s temnou dušou ... Zvláštna čierna farba karosérie, znížený podvozok, karoséria doplnená o zadné krídlo a nádherné zliatinové 21 palcové disky, ktoré sú nenapodobiteľné.

Boli sme na burze automodelov v Prahe

Po dlhšej dobe sme spolu s Ivom zavítali do Prahy na burzu Modelov áut a figúrok z kindervajíčok. Ako fanúšik modelov automobilov a zberateľ v jednej osobe musím priznať, že tak troška závidím pražákom túto pravidelnú a vydarenú akciu. Je to najväčšia burza modelov áut na území bývalého Československa. Množstvo predávajúcich, tlačenica nakupujúcich, dokonca až tzv. blistrový ošiaľ ruských legendárnych automobilov, ktorý som tam uvidel, vyvolal vo mne obrovskú radosť. Potešenie zo skutočnosti, že naš hnutie má potenciál. My zvíťazíme !

Burza "1:X" v Brne

Optimizmus, ktorým sme sa nakazili na nedávnej burze v Bratilsave nás (Iva a mňa) doviedol až do ďalekého Brna. Skackajúca diaľnica asi už patrí ku koloritu cestovania do Prahy, a keďže Brno je po ceste, tak táto turistická atrakcia bola dožičená aj nám. Ale, keď si uvedomíme, že táto betónová cesta slúži svojmu účelu už X rokov bez zásadnej rekonštrukcie, napadne mi, či v čase krízy nie je lepšia takáto trvanlivá ďiaľnica ako plnotučná tichá a do piatich rokov zvlnená asvaltka ...  Ale, rôzny kraj, rôzny mrav.

Burza na Mladej Garde v Bratislave

Prvá bratislavská burza roku 2013 sa niesla v dobrej nálade. Prišli tradičný predajcovia modelov, účasť povzbudzujúca, niektorí sa tu dokonca ukázali po 20-tich rokoch (srdečne vítame), a potom sme tu boli aj my. Tentokrát som si vzal aj fotoaparát, aby som Vám mohol priblížiť atmosféru tejto pravidelnej akcie zanietených motoristov - zberateľov automobilových modelov, alebo inak - automodelov. Pravidelne sa zúčastňujem na týchto burzách ako predávajúci, ale tentokrát som si vzal voľno. Burzy organizuje Slovenský klub zberateľov automobilových modelov - SKZam.

Eidolon - Lamborghini Miura 1:43

Fenomén Lamborghini Miura má určite ten správny modelársky ,,náboj,,. Ja som mu ,,podľahol,, pomerne skoro. Bolo to ešte v časoch keď sme brali čo prišlo ,,pod ruku,, a vtedy ešte v mierke 1:18. A červeno zlatý Anson "vraj" v prevedení P 400 pomerne dlhú dobu ,,trónil,, v mojej zbierke. Inú Miuru sa proste nedalo zohnať ...

Zinková korózia, tiež nazývaná „zinkový mor“

Na scéne zberateľstva kovových modelov dopravných prostriedkov (miniatúry automodelov, modelových železníc a lietadiel), ale aj numizmatiky, zbierania a údržby starožitností a tiež veteránistov (súčiastky) predstavuje táto problematika už viac rokov intenzívne diskutovanú tému - a to na základe toho, že ide o historicky opakovane sa vyskytujúci nežiaduci, resp. obávaný jav, ktorý šarapatí medzi ...

Zrod magazínu

Keď som niekedy v roku 2008 začal prevádzkovať túto stránku www.automodely.eu, mojim cieľom bola najmä prezentácia vlastnej zbierky a prípadne "nejaké" ďaľšie informácie pre návštevníkov webu. Po počiatočných technických problémoch, zdokonaľovaniu, resp. zjednoteniu dizajnu stránky som začal postupne narážať na otázku: "Čo ďalej ?". Veď databázu svojej zbierky si môžem robiť u seba v počítači a nepotrebujem na to internet.

Ako tak "dospievam", dochádzam k poznaniu starej to pravdy, že všetko chce svoj čas. Postupné dopĺňanie informácií užitočných pre všetkých zberateľov a fanúšikov automodelov, aktualizácia stránky a v podstate začínajúca komunikácia s čitateľom ma začínala baviť stále viac a viac.


19.05.2012 Foto z tohtoročnej Oldtimer Messe Tulln nám prinášajú naši reportéri Marek a Miška. Jedna z Top veterán akcií neďaleko Viedne mala opäť svoje pokračovanie - stačí sa pozrieť (klik).

26.10.2011 Tak opäť som bol kuknúť na výstavu, či burzu (?) modelov všetkého druhu - Modellbau-Messe Wien. Kríza prišla aj sem, hoci som tam žiadneho Gréka nevidel (klik).

10.09.2011 Prechádzam sa s deťmi po PKO a tu znenazdajky spoza kríčka vykukol na mňa tento krásny Fiatík. Tak som ho hneď cvakol (klik).

28.05.2011 Na výstavu / zraz / aukciu veteránov Oldtimer Messe Tulln som zavítal prvý krát. Do mestečka Tulln an der Donau v susednom Rakúsku som sa vybral s kamarátom Ivom a jeho bratrancom. A stálo to zato ! Určite si túto akciu zaradím do kalendára aj na budúci rok (klik).

31.12.2010 Súčasťou kontraktu na vývoj Tatry 613 s karosárskou spoločnosťou Vignale bola aj dodávka troch prototypov (čierna limuzína, modrá limuzína a zelené dvojdverové kupé). Čo čert nechcel, práve najvzácnejší prototyp Tatry 613 Coupé pri prevádzkových skúškach havaroval. (zdroj - denník PRAVDA, celý článok TU).

23.11.2009 Po príchode na Bali ma prekvapil vozový park na cestách a to z dvoch dôvodov: po prvé takmer tam nevidno staršie autá (určite ich je tam menej ako bolo u nás po šrotovnom) a po druhé, že drvivá väčšina je z Japonska, niečo Korejské a domáci Timor, ale z Európy takmer nič ... (klik).

28.08.2008 Aj počas dovolenky na ostrove Pag v Chorvátsku som naďabil na zopár zaujímavých kúskov (klik).

01.05.2010 Prvý máj a bola tu Prvomajová Tatra Veteran Rallye. Samé nádherné, a nie len Tatrovky (klik).

26.05.2007 Zraz veteránov na Kamennom Mlyne, krásny slnečný deň, parádne autá, no super (klik).

09.09.2006 Na túto krásnu Škodovku som narazil na výlete v susednej Českej Republike v Brne (klik).

Porsche Singer 911. Tak toto retro auto nepotrebuje žiaden komentár (klik). (zdroj - denník PRAVDA, kompletný článok TU).


TOPlist          Aktualizované 15. 05. 2016

          © designed yakaMOTO