autoMODELY.eu


ÚvodNovinkyVaše zbierkyMagazínMúzeumEncyklopédiaLiteratúraDiskusiaE-shopBurzyLinkyKontakt

 

 

 

Hore
Becz Eugen Hunor
Edova zbierka
pilot Viki
Radovan Rehák
yakaMOTO

 

Becz Eugen Hunor

Becz Eugen Hunor - 02.11.2012 | Aktualizácia - 13.07.2014 | Bratislava

Obr. 1 (pre zobrazenie plnej veľkosti klikni na obrázok)

Dovoľte aby som sa predstavil ako jeden zo starších zberateľov modelov aut, dnes už dôchodca. Teraz keď to píšem, mám už 73 rokov a som zberateľom modelov aut od roku 1966. Náhoda tomu chcela, že som sa stal zberateľom modelov aut, lebo pôvodne som bol len modelár, ktorý sa venoval leteckým modelom a to od roku 1956, keď som ešte bol študentom na priemyslovke. Modely lietadiel som však už s teraz už nebohým bratom Arpádom vyrezávali z lipového dreva už v roku 1949, ako 10 ročný. Boli to jednoduché modely z lipového dreva, kde vrtuľa bola otočná na špendlíku, tak, že vyvážený model (brokmi zo vzduchovky) pri otáčani upútaný na špagáte vydával zvuk. Pre záujem detí z okolia sme to predávali za 5 Kčs v tom období.

Obr. 2
Obr. 3
Obr. 4
Obr. 5

K modelom aut som sa dostal čiste náhodou, keď na dovolenke v Bulharsku na Zlatých pieskoch som krátky čas v lete 1966 pomáhal mladej rodinke z Anglie tlmočením (práve som končil jazykovú školu). Pri odchode sme si vymenili adresy a pravdu povediac nemyslel som, že sa ešte dostanem s nimi do kontaktu. Na moje prekvapenie som asi o mesiac dostal balík z Anglicka, obsahujúci 72 modelov firmy Lesney Matchbox. V spievodnom liste som sa dozvedel, že dáma, ktorej som tlmočil je obchodnou riaditeľkou firmy Lesney a tie modely sú kolekcia z roku 1966. Ja som na oplátku poslal 2 krojované slovenské bábiky dcéram a pani Sole súpravu obsahujúcu náhrdelník, náramok a náušnice z českého granátu. Potom prišla ďalšia zásielka modelov a tak som voľky-nevoľky stal sa zberateľom. Neskôr mi pomohla tým, že mi dojednala kontakty na kolegov z brandže vo vtedajšej NSR, Francii, Holandsku, Dánsku a Taliansku. Veľa modelov som získal od týchto jej kolegov zdarma, ako vzorky!

Obr. 6

Zbierka sa potom rozrástla hlavne vďaka tomu, že som ako funkcionár v športe mal možnosť zakúpiť modely pri výjazdoch na západ. Jeden čas, ešte pred rokom 1989 ma sledovala aj ŠTB a dokonca mi nielen otvárali balíky z cudziny, ale aj rozoberali modely v domnienke, že tam najdu nejaké "protištátne" odkazy. Ani po osobnom pohovore na bezpečnosti nemohli pochopiť, že ako je to možné, že dostávam nejaké modely zadarmo. Tento psychický nátlak spôsobil, že som napísal všetkým priateľom, aby mi neposielali ďalšie modely a poďakoval som sa za to, čo pre mňa urobili. Dnes moja zbierka modelov aut zaplňuje jednu miestnosť (4x6 m) a má už viac ako 5 tisíc modelov. Prevážna väčšina modelov aut je v merítku 1/43, ale sú tam aj modely merítiek 1/32, 1/24 a 1/18, no a samozrejme nechýbajú "staré dobré Matchboxy", ktoré ma ku zberateľstvu doviedli.

Obr. 7
 
Obr. 8
Obr. 9

V rámci aktualizácie tohto príspevku ku dňu 13.07.2014 dopĺňame ďalšie foto, ktoré nám poskytol zberateľ.

Obr. 10
Obr. 11
Obr. 12
Obr. 13
Obr. 14
Obr. 15
Obr. 16
Obr. 17
Obr. 18
Obr. 19
Obr. 20

TOPlist          Aktualizované 28. 06. 2015

          © designed yakaMOTO