autoMODELY.eu


ÚvodNovinkyVaše zbierkyMagazínMúzeumEncyklopédiaLiteratúraDiskusiaE-shopBurzyLinkyKontakt

 

 

 

Hore
Becz Eugen Hunor
Edova zbierka
pilot Viki
Radovan Rehák
yakaMOTO

 

Edova zbierka

Edo - 28. 06. 2015 | Bratislava

Obr. 1

Zbieranie automobilových modelov sa u mňa začalo asi podobne ako u mnohých detí prvým Matchboxom, v mojom prípade asi v roku 1961. Mám ho doteraz, ale vzhľadom na to ako časom utrpel pri detskom hraní, obstaral som si neskôr tento model v lepšom stave.

Po prvom „angličáku“ nasledovalo postupné zbieranie ďalších modelov, ktoré sa dali v danej dobe zohnať a časom sa moja zbierka rozrástla čo do počtu aj sortimentu. Stávala sa ale príliš rozmanitá kvalitou aj veľkosťou modelov a preto tak trochu nesystémová.  A to v podobne situácii u väčšiny zberateľov  postupne vyústi do cielenej špecializácie, ktorá dá zbieraniu automobilových modelov nejaký smer alebo cieľ alebo inak povedané „hlbší zmysel“. Ja som sa postupne zameriaval najviac na mierku 1:43 a v rámci nej na značku Porsche. Neskôr som pridal  aj iné automobilové značky, ktoré majú s konštruktérskou činnosťou Ferdinanda Porsche niečo spoločné (Lohner-Porsche, Austro Daimler, Mercedes, Auto Union, Volkswagen, a podobne). V rámci tohto zamerania má najväčšie zastúpenie typ Porsche 911 a po ňom nasleduje môj obľúbený Porsche 917, ktorých mám v mierke 1:43 okolo 150 kusov od viacerých výrobcov.

Obr. 2

Značku Porsche som si zvolil z dôvodu skvelého a časom overeného dizajnu,  ale aj pre to, aké úspechy v automobilovom športe táto značka dosahovala. Takmer v každej oblasti , do ktorej nasadili svoje závodné autá  vyhrávali, prípadne sa stali aj dominantnými pre danú kategóriu v určitom  období. Tu je dobrým príkladom práve moje obľúbené Porsche 917, ktoré ovládlo začiatkom 70-tych rokoch Majstrovstvá sveta značiek FIA, Intersériu, preteky Can-am a mnohé iné súťaže.

Obr. 3

Pri výbere modelov do svojej zbierky uprednostňujem takých výrobcov, pre ktorých vytvorili zruční modelári ručne predlohy pre veľkosériovú alebo malosériovú výrobu. Za niekoľko desaťročí som v rámci svojho zberateľstva postavil viac ako 1000 kitov od rôznych výrobcov, v rôznej veľkosti a kvalite spracovania a viem si veľmi dobre predstaviť, aké je náročné vyrobiť predlohu modelu pre výrobu. A práve aj z tohto dôvodu majú v  mojej zbierke nezastupiteľné miesto modely od „starých“ výrobcov hotových modelov ako sú Mebetoys, Politoys, Solido, Dinky, Corgi, Gama a mnohé iné alebo výrobcov resinových alebo kovových kitov ako sú Starter, FDS. Provence Moulage, Scale Racing Cars,Mini Racing a pod., ktoré sú v súčasnosti pomaly mnohokrát zabudnuté alebo zaznávané z dôvodu ich kvality alebo jednoduchosti. Modelom, ktoré sú často považované za lepšie a dokonalejšie a ktoré dnes produkujú renomovaní výrobcovia vo vysokej kvalite a detaile vďaka najmodernejšiemu technickému vybaveniu podľa mňa niečo chýba, niečo  čo by som nazval „ľudský prvok“. Je to ale samozrejme subjektívny pohľad a voľba každého zberateľa.

Do každej zbierky sa časom zrejme dostanú nejaké zaujímavosti. Podobne aj v mojej zbierke je viacero modelov, ku ktorým mám z určitých dôvodov osobitný vzťah alebo spomienky.  Jedným z takých je napríklad model víťazného Porsche 917 z 24 h v Le Mans 1970 s podpisom víťaza týchto pretekov Hansa Herrmanna, ktorého som pred niekoľkými rokmi aj osobne stretol.

Obr. 4

Iným podobne zaujímavým modelom je Porsche Panamerica, ktorý bol vyrobený pre priateľov a spolupracovníkov firmy k príležitosti 80-tych narodením prof.F.Porsche. Model som získal od výrobcu na jednej modelárskej burze v Stuttgarte. Zaujímavé bolo aj to, že cenu som si mal stanoviť sám a tak som model získal asi za polovicu vtedy obvyklej ceny.

Ďalším pomerne zaujímavým kusom v mojej zbierke je model Porsche 917/10 v mierke 1:18 od firmy Minichamps. Model bol vyrobený pre firemnú sieť predajní Porsche, ale z dôvodu zákazu cigaretovej reklamy v Nemecku sa ani nedostal na pulty týchto predajní. Dal sa ale nejakú dobu zohnať v múzeu firmy Porsche v Stuttgarte, kam asi takouto reklamou ohrozené skupiny nechodievajú.

Obr. 5

Zaujímavý je pre mňa tiež model automobilu Lohner – Porsche,  vyrobený pre firemné múzeum Porsche. V múzeu bol pomerne drahý, ale mne tento model zohnal kolega za výrazne lepšiu cenu z Číny. Pozoruhodné na tomto modeli, resp. jeho skutočnej predlohe je invenčnosť Dr. Ferdinanda Porsche, ktorý už na prelome 19. a 20. storočia konštruoval hybridné automobily. A toto je jeden z nich. V nábojoch predných kolies boli umiestnené elektromotory a pod prednou kapotou aj spaľovací motor. Z technických a možno ekonomických dôvodov sa takéto autá vtedy veľmi nerozšírili, ale dnes hybridné autá ponúka veľké množstvo výrobcov.

Obr. 6

Po viac ako 50-tich rokoch zbierania statických modelov som sa dostal aj k  funkčným modelom a to autám na vysielačku. Bol to môj dlhodobý sen, ale dostupnosť týchto vecí bola v minulosti dosť problematická a obmedzená. Teraz je k dispozícii nepreberné množstvo modelov v širokom cenovom rozpätí. U mňa opäť zvíťazila značka Porsche v mierke 1:10 a posledný prírastok je pochopiteľne moje obľúbené Porsche 917. Odporúčam každému vyskúšať aj toto hobby, je to zaujímavé pri stavaní a ešte lepšie pri samotnom jazdení. Model som skladal niekoľko mesiacov, pretože ako naschvál každá súčiastka bola k dispozícii na inom konci sveta a chvíľu trvalo všetko to zohnať a poskladať. Auto je hotové, ale chová sa podobne ako jeho skutočná predloha na začiatku v roku 1969. Je ťažko ovládateľné a pomerne nestabilné a musí nasledovať postupné skúšanie a nastavovanie mechanických častí a elektronického ovládania podobne, ako to robili na skutočnom aute.

Obr. 7

A aby nebolo všetko len o autách, tak najobľúbenejšie nože v našej kuchyni kde kraľuje manželka, je súprava nožov Porsche Design. A mimochodom moja manželka chápe a podporuje moju záľubu a toleruje „autíčka“ takmer v celom byte.

Obr. 8

TOPlist          Aktualizované 28. 06. 2015

          © designed yakaMOTO