autoMODELY.eu


ÚvodNovinkyVaše zbierkyMagazínMúzeumEncyklopédiaLiteratúraDiskusiaE-shopBurzyLinkyKontakt

 

 

 

Hore
Becz Eugen Hunor
Edova zbierka
pilot Viki
Radovan Rehák
yakaMOTO

 

Radovan Rehák - F1

Radovan Rehák - 28. 06. 2015 | Bratislava

Obr. 1 (pre zobrazenie plnej veľkosti klikni na obrázok)
Obr. 2 (pre zobrazenie plnej veľkosti klikni na obrázok)

Zbieram modely F1, a to konkrétne majstrov sveta od roku 1950, odkedy je Formula 1 oficiálna až po súčasnosť. Mierka modelov je 1:43, výrobcovia: Minichamps, Spark, TSM, Hot Wheels, ale aj Brumm, či Solido a RBA ...   Okrem majstrov sveta obsahuje moja zbierka zopár kúskov (rarít) ako napríklad monopostov prototypov, šesťkoliek, monopostov, ktoré zažili 5 minút svojej slávy pred novinármi, a to bolo všetko. Alebo monopostov, ktoré vyhrali jednu veľkú cenu, alebo takých, ktoré ani nedostali šancu ...

Modely všeobecne zbieram od roku 2008, moja pôvodná zbierka bola zložená zo socialistických vozov (plastových/plechových) a modelov Fiat 500 (nových aj starých) v počte približne 120 kusov.

Ako každému človeku aj mne život priniesol jedného dňa pozitívnu zmenu a v roku 2011 som sa vďaka priateľovi, ktorý v tom čase žil a pracoval v Monaku, ocitol a mohol si naplno vychutnať preteky Grand Prix Monaco a tak isto opakovane aj v roku 2012. Samozrejme sa mi oživila pamäť a vynorili sa spomienky na detstvo a sledovanie pretekov F1 na kanáloch rakúskej televízie ORF. Takže to bol ten pravý moment obmeniť moju zbierku a to kompletne od základu. Našťastie modely z pôvodnej zbierky postupne našli svojich nových majiteľov. Ponoril som sa teda do štúdia rôznych materiálov a začal som zháňať jednotlivé modely.

Obr. 3
Obr. 4
Obr. 5
Obr. 6

Časom však nastal problém s ukladaním modelov na poličkách, pretože ako to určite poznáte, každý výrobca má svoj typ balenia a tak zbierka vyzerala časom ako tovar v regále v obchode a nie zbierka vo vitríne. A nakoľko sú modely plné jemných detailov, vystavovať ich bez krabičiek by znamenalo veľké riziko. Úplnou náhodou ma napadla myšlienka spraviť niečo, čo by moju zbierku povýšilo na inú úroveň a začal som sa pohrávať s myšlienkou modely zarámovať. Popri tom som sa začal amatérsky zaoberať tvorbou fotiek, a tak som ku každému modelu vytvoril originálnu grafiku na pozadí. Takže mám doma takú malú súkromnú galériu.

Ukážky z mojej zbierky sú na priložených obrázkoch. Celú moju zbierku a zopár prác pre mojich známych je možné vidieť na mojej webovej stránke: http://modely-rtr.webnode.sk/ .

Obr. 7
Obr. 8
Obr. 9
Obr. 10
Obr. 11
Obr. 12
Obr. 13
Obr. 14
Obr. 15
Obr. 16
Obr. 17

TOPlist          Aktualizované 28. 06. 2015

          © designed yakaMOTO